Paytaxt Bakının mərkəzində yerləşən Mərkəzi Nəbatat Bağı nadir və nəsli kəsilməkdə olan, qiymətli bitki növlərinin qorunduğu unikal bir məkandır. Bu nadir və ekzotik incilərdən biri də Nəhəng sekvoya (Sequoiadendron giganteum) ağacıdır.
Dünyanın ən hündür və uzunömürlü ağaclarından olan Nəhəng sekvoya (Sequoiadendron giganteum)  sərvkimilər fəsiləsinin sekvoya cinsinə aid olub, Şimali Amerikanın Kaliforniya ştatında, Sierra Nevada dağlarının ətəklərində rast gəlinir.
“Oduncaqlı bitkilər” laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d., dos. Asif Mehraliyev bildirib ki, bu növ uzun illər əvvəl Bağa introduksiya edilib, xüsusi nəzarət və qayğı nəticəsində bu günə qədər sağlam şəkildə qorunub-saxlanılır və hal-hazırda inkişafı normal davam edir.  Ağacın hündürlüyü 15 metrə qədər,  diametri isə 40 sm-dir.
Qeyd edək ki, Nəhəng sekvoya təkcə öz əzəmətliliyi və uzunömürlülüyü ilə deyil, həm də ekoloji sistemə təsirləri ilə də diqqət çəkir. Onlar çoxlu miqdarda karbon qazını udaraq iqlim dəyişikliyinin qarşısını almaqda mühüm rol oynayırlar. Bitkinin Mərkəzi Nəbatat Bağında yetişdirilməsi Azərbaycanın biomüxtəlifliyi və ekoloji tarazlığı baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Növün qiymətliliyini nəzərə alaraq Bağda onun çoxaldılması üzərində tədqiqat işləri aparılır.

Located in the heart of the capital city, Baku, the Central Botanical Garden is a unique place where rare, endangered, and valuable plant species are preserved. One such rare and exotic gem is the Giant Sequoia (Sequoiadendron giganteum).
The Giant Sequoia (Sequoiadendron giganteum) is one of the tallest and longest-living trees in the world. It belongs to the sequoia genus of the cypress family and naturally grows in the foothills of the Sierra Nevada mountains in the state of California, North America.
According to Associate Professor Asif Mehraliyev, head of the “Woody Plants” laboratory, this species was introduced to the Botanical Garden many years ago. Thanks to special care and supervision, it has been preserved and continues to grow under normal conditions. The tree currently reaches a height of 15 meters and a diameter of 40 cm.
It is worth noting that the Giant Sequoia is remarkable not only for its grandeur and longevity but also for its impact on the ecological system. This species plays an important role in combating climate change by absorbing large amounts of carbon dioxide. Cultivating the Giant Sequoia in the Central Botanical Garden is of great importance for biodiversity and ecological balance in Azerbaijan. Given the value of this species, research is being conducted in the Botanical Garden on its reproduction.